Az íróról

   A feldolgozandó mű írója, Tersánszky Józsi Jenő Nagybányán született 1888-ban. A magyar irodalom kimagasló képviselője lett, 1949-ben Kossuth-díjjal is kitüntették.
   A Viszontlátásra, drága című regény 1916-ban íródott, még a háború alatt. A művet úgy tartják nyilván lexikonokban, mint az első háború ellenes regényt. Tudom korabeli újságokból, hogy az I. világháború úgy kezdődött, hogy a katonák dalolva  "ÉLJEN A HÁBORÚ" (1) feliratú táblákkal vonultak a szolgálatteljesítés helyére. Azt is tudom, szintén lexikonból, hogy Tersánszky Józsi Jenő önkéntes volt, mint ahogy ennek az időnek másik kiváló írója, Nagy Endre is.
    Tersánszky Józsi Jenő emberi tapasztalatok alapján, hadba vonulása után írta meg az elemzett művet, tehát véleménye a háborúról, a következményeiről, a katonaéletről, az élet nyomorúságáról teljesen megváltozott. Az író az epilógusban elmondja, hogy Galícia porát taposta, és 1916 augusztusában az Isonzó mellől van szerencséje az olvasókat üdvözölni. Ez azt bizonyítja, hogy más a történelmi eseményeket kívülről szemlélni, mint személyesen átélni.
    A történelem és a regény cselekménye szoros kapcsolatban állnak egymással, ami alapja annak is, hogy a főszereplő fiatal nő nem, vagy nehezen tudja akár egy-egy percre is kiszakítani magát a történelmi események, szituációk valóságából. Sejtésem szerint egy galíciai kisvárosban történik a cselekmény. Azt is el tudom képzelni, hogy a regény főszereplője, Nela akár valós, élő személy is lehetett, és akkor ez egy szomorú igaz történet.
    Felvethető az a kérdés is, hogy Tersánszky Józsi Jenő ennyire életszerűen beleláthatott-e egy női lélekbe, úgy férfiként, hogy semmilyen hölgyismerőse, közeli női rokona vagy más nem beszélt saját életéről vele nyíltan.Persze ezek csak az én feltételezéseim, amit azért is gondolok, mert ha nekem most egy olyan történetet kellene leírnom, amit egy fiú él át, amikor valamilyen tragikus dolog történik vele, biztos, hogy nem tudnám ilyen életszerűen leírni. 

(1)Tolnai Világlapja képes hetilap. 1901-1944 évfolyam 1 kötetben. Válogatás szerzője: Rapcsányi László. A fénykép a válogatás 118. oldalán található. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése